Buk (Fagus silvatica)

post thumbnail

Inne nazwy: Buche, Gemeine Buche (D); Hetre (F); Beech (GB, USA) Faggio (1); Beuken (NL); Bukva (HR); Fag (RO); Haya (E); Buk (CZ/SK, PL, RUS); Radbok (S); Bilkk (R); Bukev (SLO)

Pochodzenie:
Zachodnia, środkowa i południowa Europa, północna Hiszpania, południowo-wschodnia Anglia, Dania, Szwecja, Polska, od Irlandii do Rumunii, po półwysep bałkański, Włochy i Korsyka.

Obróbka:
Mechaniczna: dobra, lekki do cięcia, toczenia, rzeźbienia, wyginania, frezowania, wiercenia, ostrzenia ; optymalna szybkość skrawania 30 m / s, łatwość łuszczenia na fornir.
Suszenie: dobre, skłonność do pękania i paczenia się drewna , umiejętnie sterować procesem suszenia.
Sklejanie: dobre, bez trudności.
Obróbka powierzchniowa : dobra, możliwe bejcowanie i lakierowanie.

Właściwości fizyczne:

Ciężar właściwy
- suchy 490…680…880 kg/m3
- 12-15% 540…720…910 kg/m3
- mokry 820…1070…1270 kg/m3

Właściwości mechaniczne:

Wytrzymałość na ściskanie 41…62…99 N/mm2,
Wytrzymałość na zginanie 74…123…210 N/mm2,
Twardość (HB ll) około 72 N/mm2,
Twardość (HJ ll) około 83 N/mm2,
Twardość (HB+) około 34 N/mm2,
Twardość (HJ+) około 65 N/mm2,

Zastosowanie:
Drewno na fornir, sklejkę, płyty stolarskie wielowarstwowe, na meble (biurowe, szkolne, antyki, krzesła, stoły), deski i parkiet, do budowy maszyn, w budownictwie wodnym, górnictwie itp. specjalne drzewo na płyty wiórowe i pilśniowe, na papier, sprzęt sportowy, beczki, skrzynie, stoły warsztatowe, do narzędzi w gospodarstwie domowym, częściowo do obuwia, zabawek, na progi, schody, bruk parkietowy, dla instrumentów muzycznych, do uzyskiwania octu drzewnego, węgla drzewnego i oleju smołowego, doskonale nadaje się do wyginania i kształtowania plastycznego.

Kategoria: Drewno krajowe